Hrad Krásna hôrka

Krásna Hôrka je hrad zo 14. storočia, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1333. Stojí na mieste bývalého hradiska z 13. storočia. Vznikol na ochranu stredovekej cesty, ktorá viedla cez banícke oblasti Slovenského rudohoria. Na hrade sa striedali kráľovskí kapitáni, až kým ho nezískali do dlhodobého prenájmu Andrášiovci a postupne ho prebudovali na šľachtické reprezentačné sídlo.

foto: Peter Hanzes

Krásna Hôrka je jediným slovenským hradom, ktorého architektúra a zbierky sa zachovali takmer neporušené.

Až do 1. marca 2012 kedy sa vinou detí, ktoré v blízkosti hradu hrali s ohňom a z horiaceho porastu oheň preskočil na strechu, ktorá zhorela do tla. V súčasnosti ešte stále prebiehajú stavebné a reštaurátorské práce. Niektoré vzácne pamiatky boli zničené, ale väčšinu sa podarilo zachrániť a previezli ich do depozitov viacerých múzeí, kde sa o nich postarali reštaurátori. to Slovenska Česka aj Maďarska. Jedinečnú smútočnú róbu grófky Františky Andrássyovej pochádzajúcej z parížskeho salónu z roku 1898 reštaurovali v ateliéri Múzea Istvána Dobó v Egri,

K najvýznamnejším zbierkam hradu patrí prirodzene mumifikované telo barónky Žofie Serédy, ktorá zomrela v roku 1710 a od začiatku 19. storočia ju vystavovali v hradnej kaplnke. Zlý stav barónkinho sarkofágu a rozšírené mikróby na jej rúchu vynútili v roku 2015 započatie mikrobiologického a antropologického výskumu tela. V spolupráci s Katedrou antropológie UK a SAV sa podarilo zistiť informácie o samotnej Žofii a definovať podmienky pre zachovanie tela v budúcnosti.

V súčasnosti môžete navštíviť čiastočne sprístupnené exteriéry hradu.

V pamätníku je potrebné nájsť cestu podzemným bludiskom z hradu na námestie v Rožňave.

Pridaj komentár